آزمایش کشت مدفوع و بررسی وجود خون و انگل در آزمایش

کشت مدفوع

کشت مدفوع می‌تواند به پزشک شما در درک و درمان مشکلات دستگاه گوارش و یا جهاز هاضمه کمک کند. دلایل زیادی هستند که باعث بروز نشانه‌های ناراحت کننده گوارشی برای شما می‌‍‌شوند. در بعضی موارد، علت اصلی عفونت‌های باکتریایی هستند. پزشک شما می‌تواند برای بررسی باکتری های مضر آزمایش کشت مدفوع را برای شما تجویز کند.

چه تفاوتی بین کشت مدفوع و تجزیه تخم و انگل مدفوع هست؟


کشت مدفوع از تجزیه تخم و انگل مدفوع متفاوت است. برای کشت مدفوع مسئول آزمایشگاه، باکتری های موجود در مدفوع را کشت می‌کند . این کمک می‌کند تا پزشک بداند آیا وجود باکتری باعث بروز بیماری شده است یا خیر. آنها نمونه‌ای از مدفوع را بر روی صفحات مخصوصی قرار می دهند. این صفحات حاوی ژل است که به عنوان محیط رشد عمل می‌کند و به رشد باکتری ها کمک می‌کند. سپس مسئول آزمایشگاه سعی می‌کند این باکتری را با رنگ آمیزی ، تجزیه و تحلیل میکروسکوپی و آزمایش های دیگر شناسایی کند. به عنوان مثال، کارکنان آزمایشگاه به دنبال باکتری های زیر در مدفوع شما هستند:

 • گونه‌های کمپیلوباکتر
 • گونه‌های سالمونلا
 • گونه‌های شیگلا

اگر شما دارای عوامل خطرساز هستید، ممکن است آنها موارد زیر را نیز بررسی کنند:

 • گونه‌های ویبریو
 • اشرشیا کولی 0157: H7 (یک نوع ای کلای)
 • یرسینیا انتروکولیتیکا
 • پلزیوموناس
 • اروموناس

آنها همچنین می‌توانند آزمایش های دیگری، از جمله آزمایش هایی برای تست (کلوستریدیوم دیفیسیل) یا آزمایش تخم و انگل برای مشاهده انگل ها انجام دهند.

چرا کشت مدفوع انجام می‌شود؟


عفونت دستگاه گوارش شما نشانه‌های ناخوشایندی ایجاد کند. در بعضی موارد، آنها ممکن است حتی زندگی فرد را به خطر بیاندازند. عفونت های مختلف علائم مشابهی مانند:

 • تب
 • تهوع و استفراغ
 • درد شکم و گرفتگی
 • اسهال شدید که هر 30 دقیقه به دستشویی می‌رود
 • خون در مدفوع

آزمایش مدفوع شما برای تشخیص ارگانیسم‌های مضر می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا علت علائم گوراشی را شناسایی کند. گرچه کشت مدفوع برای یافتن باکتری‌های مضر است اما می‌توانیم بفهمیم که چه درمان‌هایی نیز ممکن است این باکتری‌ها را از بین ببرد.

کشت مدفوع چگونه انجام می‌شود؟


کشت مدفوع چگونه انجام می‌شود

برای انجام کشت مدفوع، پزشک نمونه‌ای از مدفوع را می‌گیرد. برای این کار یک ظرف نمونه‌گیری به شما می‌دهند. معمولا یک ظرف تمیز، خشک با دهانه گشاد و دارای درب پوش است. بعضی از آزمایشگاه‌ها حتی نوع خاصی کاغذ توالت برای نمونه گیری مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین ممکن است از شما بخواهند ظرف نمونه را خودتان تهیه کنید. شما می‌توانید نمونه مدفوع خود را در لگن یا یک ظرف بزرگ دیگری بگیرید. همچنین می‌توانید با قرار دادن پوشش پلاستیکی روی صندلی توالت خود قبل از دفع نمونه مدفوع را بگیرید. سپس می توانید نمونه را از بسته بندی پلاستیکی به ظرف مورد نظر انتقال بدهید. سعی کنید از مخلوط شدن ادرار یا کاغذ توالت معمولی در نمونه اجتناب کنید.

آنچه باید بدانیم

فرایند نمونه گیری مدفوع در نوزادانی که پوشک می‌شوند یا افراد مبتلا به اسهال ممکن است مشکل‌تر باشد. گاهی اوقات ممکن است پزشک پیشنهاد کند که با استفاده از گوش پاکن, از خود مقعد نمونه گرفته شود. همچنین ممکن است بگویند از کیسه پلاستیکی در پوشک کودک برای گرفتن نمونه استفاده کنید. البته شاید گرفتن نمونه مدفوع از کودک بدون وجود ادرار کمی دشوار باشد. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از دکتر خود بپرسید.نمونه شما باید در اسرع وقت برای کشت ارسال شود. در آزمایشگاه، متخصص نمونه‌ای از مدفوع را بر روی صفحات حاوی ژل که موجب رشد بهتر باکتری می‌شود قرار می دهند. آنها رشد باکتری‌ها را زیر میکروسکوپ مشاهده کرده و بررسی می‌کنند. ممکن است نمونه را با رنگ‌های خاصی رنگ کنند تا به آنها کمک کند انواع باکتری های در حال رشد را شناسایی کنند. آنها باکتری ها را در معرض دارو قرار می‌دهند,که به احتمال زیاد کشته می‌شوند. این کار به آنها کمک می‌کند تا بدانند چه درمان هایی ممکن است برای بیمار موثر باشد. آزمایشگاه نتایج کشت مدفوع شما را برای دکتر ارسال می‌کند.

مفهوم این نتایج چیست؟


مفهوم این نتایج چیست؟

پزشک به شما در درک بهتر از نتایج کشت مدفوع کمک می‌کند. آنها همچنین مراحل بعدی پیگیری مناسب را پیشنهاد می‌کنند، که ممکن است شامل درمان یا آزمایش بیشتر باشد. اگر باکتری های مضر در مدفوع شما یافت شوند، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک یا درمان های دیگر را تجویز کند. اگر هیچ باکتری خطرناکی پیدا نشد، علائم شما ممکن است به علت سایر موارد باشد. پزشک شما تست یا آزمایشات بیشتری برای پیگیری این موضوع انجام خواهد دهد. به عنوان مثال، ممکن است به دنبال علائم سندرم روده تحریک پذیر، عفونت انگلی یا سایر مشکلات باشند.

چگونه نتایج آزمون مدفوع را بخوانید؟ چه عواملی بر نتیجه آزمایش تاثیر می‌گذارد؟

شرایط مختلف می‌تواند روی روده شما تأثیر بگذارد و انواع مختلف ناهنجاری‌ها را در مدفوع ایجاد کند. متخصصان می‌توانند بیماری های مختلف را با تجزیه و تحلیل تغییر رنگ مدفوع، قوام، تعادل pH و وجود چربی، قند، خون، گلبول های سفید خون، صفرا و مخاط در مدفوع تشخیص دهند. آنزیم‌های خاصی در مدفوع نیز می‌توانند به درک چگونگی عملکرد پانکراس شما کمک کنند.

رنگ مدفوع شما

 وجود صفرا در مدفوع شما باعث می‌شود که رنگ مدفوع شما به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دربیاید. اگر غذا به سرعت عبور کند، صفرا به درستی هضم نمی‌شود و مدفوع شما به رنگ زرد کم رنگ می‌شود که کمی متفاوت از رنگ معمول آن است. رنگ استاندارد مدفوع باید به رنگ قهوه ای روشن تا تیره باشد. مدفوع زرد و سبز به شما نشان می‌دهد که وضعیت داخل بدن نرمال نیست. گاهی اوقات ممکن است وجود مدفوع سبز به دلیل مصرف زیاد سبزیجات یا مواد غذایی سبز رنگ باشد. مدفوع سیاه نشانه استفاده بیش از حد مکمل‌های آهن و حتی خونریزی روده بزرگ است. مدفوع بنفش ممکن است نشان دهنده بیماری پورفیری باشد.

تعادلpH

 تعادل خوب pH مدفوع شما بین 6.5 تا 7.5 است. کمتر از 5. 5 pH  مدفوع اسیدی را نشان می‌دهد بدین معنی که جذب کربوهیدرات ها یا چربی کم است؛ کمتر از 7.5 به این معنی است که مدفوع قلیایی دارید که ممکن است نشان دهنده سرطان کولون باشد.

چربی خون و آنزیم‌ها، خون در مدفوع

 اگر کسی کولیت, زخم معده، سرطان روده بزرگ، شقاق مقعد، هموروئید یا التهاب روده داشته باشد، این مواد در مدفوع او مشاهده می‌شود. عفونت باکتریایی می‌تواند باعث ایجاد گلبول های سفید در مدفوع شود. همچنین وجود سلول های خونی در مدفوع می‌تواند موجب نگرانی شود.

کشت مدفوع

 نتایج آزمایش کشت مدفوع می‌تواند منفی یا مثبت باشد. جواب منفی به معنی عدم وجود باکتری است، اما جواب مثبت بیانگر وجود باکتری در مدفوع است.

فراتر از کشت مدفوع: یک روده سالم


هنگامی که شما سالم هستید، انواع باکتری های “خوب” و سایرارگانیسم‌ها در داخل روده زندگی می‌کنند. این فلور طبیعی گاهی میکروبیوم هم نامیده می‌شود. این نوع باکتری به حفظ سلامتی شما کمک می‌کند. هنگامی که شما با ارگانیسم‌های بیماری‌زا آلوده می‌شوید، آنها باکتری‌های خوب را در روده از بین می‌برند و باعث بیماری شما می‌شوند.استفاده طیف وسیعی از آنتی بیوتیک‌ها شما را نسبت به ارگانیسم‌های بیماری‌زا آسیب‌پذیر می‌کند. این آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌های روده، از جمله فلور طبیعی یا باکتری های خوب، را از بین می‌برند. در بعضی موارد، ممکن است فلور طبیعی شما پس از یک دوره آنتی بیوتیک دوباره ایجاد نشود. این باعث می‌شود راه برای عفونت‌های فرصت طلب باز شود.باکتری‌های مضر که مقاوم به آنتی بیوتیک هستند می‌توانند زنده بمانند و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، کلوستریدیوم دیفیسیل یکی از آن باکتری های مضر است. عفونت‌های ناشی از این باکتری خیلی سخت درمان می‌شوند. آنها می‌توانند باعث کولیت غشاء کاذب شوند. این بیماری آزار دهنده موجب التهاب روده بزرگ می‌شود و ممکن است زندگی انسان را به خطر بیاندزد.درمان جدید و جالب توجه برای کلوستریدیوم دیفیسیل، باکتری درمانی مدفوع است. که پیوند جایگزین مدفوع نیز نامیده می‌شود. در این روش یک نمونه مدفوع از یک فرد سالم به روده شما وارد می‌شود.  با روش مشابه، ممکن است باکتری خالص به همان شیوه کشت شود. باکتری‌های خوب از مدفوع اهداکننده یا یک کشت خالص می‌توانند روده بزرگ را دوباره تحت کنترل خود درآورند. این شیوه به شما کمک می‌کند تا از عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل پایدار بهبود پیدا کنید.

آیا می‌توان نمونه گیری مدفوع را در هر زمان روز گرفت؟


اولین مدفوع صبحگاهی برای نمونه گیری آزمایش بهتر است.

آیا می‌توانید از تنباکو یا سیگار در طول نمونه گیری مدفوع استفاده کرد؟


در طول روزی که می‌خواهید نمونه مدفوع بگیرید از تنباکو و سیگار استفاده نکنید. جواب آزمایش مدفوع به پزشکان کمک می‌کند که مشکل را تشخیص دهند و شما را درمان کنند.

آزمایش خون مخفی در مدفوع چیست؟


آزمایش خون مخفی در مدفوع برای آزمایش افراد سالمی به کار می‌رود که مشکوک به سرطان احتمالی روده هستند. این آزمایش به بررسی مقدار کمی خون در مدفوع می‌پردازد. هر کسی که خون در مدفوع دارد برای بررسی اینکه آیا علت سرطان بوده و یا چیز دیگری باید آزمایشات بیشتری انجام دهد.

آیا این آزمایش خطر دارد؟


در هنگام نمونه گیری مدفوع مشکلی وجود ندارد. اما حتما باید هنگام نمونه گیری، دستکش به دست داشته باشید و دست ها را قبل و بعد از نمونه گیری بشویید. این به شما در جلوگیری از گسترش عفونت کمک خواهد کرد.

چه کاری می‌توان برای جلوگیری از عفونت باکتریایی انجام داد؟


بهترین راه این است که آب نوشیدنی یا غذایی که ممکن است آلوده باشد نخورید و مراقب اقدامات بهداشتی مانند شستن دست های خود باشید. غذاهایی که ممکن است آلوده شوند، مانند گوشت خام و تخم مرغ، باید کاملا پخته شوند. غذاهای پخته شده و غذاهای خام خوراکی نباید با سطوح آلوده تماس پیدا کنند. اگر شما به کشورهای در حال توسعه سفر می‌کنید بهتر است فقط از بطری آب معدنی، نوشابه های گازدار و غذاهای پخته شده داغ استفاده کنید. از خوردن میوه‌ و سبزیجات تازه اجتناب کنید و حتی الامکان خوردن میوه‌هایی را که خودتان باید پوست بکنید محدود کنید. به طور کلی غذا را از فروشندگان مواد غذایی که ایمن نیستند خریداری نکنید. اگر فردی در خانواده شما عفونت دارد و باعث اسهال او نیز شده است، مراقب باشید تمام اعضای خانواده دست‌های خود را بشویند و بهتر است برای جلوگیری از اینکه بقیه افراد مبتلا نشوند آن فرد تا زمانی که عفونتش برطرف نشده است برای دیگران غذا و یا نوشیدنی درست نکند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *