تست تشخیص تبخال تناسلی و اطراف دهان به علت وجود ویروس هرپس سیمپلکس

تشخیص تبخال تناسلی

عفونت‌های  نوع 1 و 2  ویروس هرپس سیمپلکس با علامت اختصاری HSV که به ویروس تبخال نیز معروف هستند معمولا براساس ظاهر زخم‌ها و همچنین با انجام تست‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند. لازم به ذکر است که این عفونت‌ها همیشه منجربه زخم‌های قابل رویت نمی‌شوند.

به‌طور کل، اگر علائمی نداشته باشید نیازی به انجام تست‌های تشخیصی ویروس تبخال نوع 1 ندارید اما اگر مشکوک به ابتلای ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 باشید که نوعی بیماری مقاربتی است و منجربه زخم‌های تناسلی می‌شود حتی اگر زخمی هم نداشته باشید ممکن است به تست تشخیصی نیاز داشته باشید. نوعی دیگر از بیماری‌های مقاربتی زگیل تناسلی است که “زائده‌های پوستی غیر سرطانی‌ای هستند که به علت یک عفونت ویروسی بر روی سطح پوست ایجاد می‌شوند. ویروس‌های عامل ایجاد زگیل ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نامیده می‌شوند.”( مقاله زگیل تناسلی دکتر محرابیان )

آزمایشگاه‌ها و تست‌ها

ازمایشگاه ها وتست ها

اگر علائم ویروس تبخال نوع 1 و 2 را داشته باشید پزشک می‌تواند عفونت هرپس را  با معاینه پوست یا نمونه برداری از زخم‌ها و تست آن در آزمایشگاه جهت اطمینان از وجود ویروس هرپس تشخیص دهد. اما اگر علائم مشخصی نداشته باشید ممکن است جهت تشخیص ابتلا به عفونت به آزمایش‌های دیگر نیاز باشد. از طریق تست‌های آزمایشگاهی که در این قسمت معرفی می‌کنیم می‌توان علت‌های بیماری ویروس هرپس سیمپلکس را تشخیص داد:

تست خودآزمایی درخانه

تست خودآزمایی در خانه

هر دو نوع ویروس تبخال موجب ضایعات پوستی قابل رویت می‌شوند. شاید اولین باری که با علائم عفونت در پوست خود مواجه  شدید تشخیص این‌که آیا ضایعه پوستی ناشی از ویروس تبخال است یا نوعی بیماری دیگر است برای شما کار دشواری باشد. اگر از قبل سابقه ابتلا به ویروس hsv1 یا hsv2

را داشتید درصورت مواجهه مجدد با چنین ضایعاتی می‌توانید آن‌ها را به راحتی تشخیص دهید. شیوع تبخال معمولا بدین صورت است که ممکن است 1 یا چند تاول به‌صورت خوشه‌ای در بدن ایجاد شوند. تاول‌ها ممکن است ترکیده و به زخم تبدیل شوند. زخم‌های سرد معمولا ناشی از ویروس تبخال نوع 1 و عفونت‌های تبخال تناسلی نیز معمولا ناشی از ویروس تبخال نوع 2 هستند. اما با این وجود هر یک از ویروس‌ها می‌توانند هر موقعیتی از بدن را آلوده و عفونی کنند.

چه موقع برای ویروس تبخال نوع 1 باید اقدام به معاینه کرد؟ 

اگر شما یا حتی فرزندتان در نواحی اطراف دهان، داخل دهان یا روی زبان احساس درد یا گزگز می‌کنید می‌توانید برای معاینه برجستگی یا تاول‌های اطراف ناحیه درد به پزشک مراجعه کنید. اما اگر علائمی ندارید نیازی نیست برای زخم‌های سرد معاینه شوید.

چه موقع برای ویروس تبخال نوع 2 باید اقدام به معاینه کرد؟ 

در صورت احساس درد در داخل یا اطراف ناحیه تناسلی، احساس درد در حین ادرار و یا برقراری رابطه جنسی باید برای معاینه نواحی درد به پزشک مراجعه کرد. عفونت‌های هرپس می‌توانند موجب سرخی، تورم، درد یا تاول در داخل یا اطراف نواحی درد شوند. عفونت‌های تبخال تناسلی اغلب بدون علائم هستند. برخی افراد هنگامی که شریک جنسی‌اشان درگیر این بیماری است و یا نتایج آزمایش آن‌ها مثبت می‌باشد متوجه می‌شوند که به ویروس تبخال آلوده شده‌اند. اگر فکر می‌کنید که ممکن است به عفونت ویروس تبخال مبتلا شده باشید باید برای معاینه زخم‌ها و ضایعات پوستی به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش خون آنتی‌بادی‌های ویروس هرپس سیمپلکس 

این تست نوعی آزمایش خون است که حضور آنتی‌بادی‌ها در ویروس تبخال را بررسی می‌کند. ویروس هرپس سیمپلکس نوعی عفونت رایج است که موجب تبخال می‌شود. این نوع آزمایش درحقیقت برای بررسی عفونت ویروس هرپس سیمپلکس انجام نمی‌شود.

اما با این وجود از این طریق می‌توان تشخیص داد که آیا فرد آنتی‌بادی‌های  ویروس را دارد یا خیر. آنتی بادی‌ها پروتئین‌های ویژه هستند که بدن برای دفاع خود دربرابر موجودات مهاجم نظیر باکتری، ویروس و قارچ‌ها از آن استفاده می‌کند. این بدین معناست که بیشتر افرادی که به ویروس تبخال آلوده شدند دارای آنتی بادی‌های مربوطه هستند. از طریق این تست می‌توان آنتی‌بادی‌های هر دو نوع عفونت را تشخیص داد.

اگر بیمار مشکوک به عفونت hsv باشد پزشک ممکن است آزمایش خون آنتی بادی هرپس سیمپلکس را توصیه کند. نتایج آزمایش تعیین خواهد کرد که آیا فرد به ویروس تبخال آلوده شده یا خیر. اگر فردی
، آنتی بادی ضد ویروس هرپس را داشته باشد بنابراین نتیجه آزمایش او مثبت خواهد بود حتی اگر درحال حاضر علائم این بیماری را نداشته باشد.

چرا آزمایش خون آنتی بادی هرپس سیمپلکس انجام می‌شود؟ 

پزشک ممکن است جهت تعیین این‌که آیا فردی به ویروس تبخال نوع 1 یا 2 آلوده شده یا خیر تست خون آنتی بادی هرپس سیمپلکس را تجویز نماید. اگر بیمار علائمی داشته باشد، پزشک ممکن است به ابتلای او مشکوک باشد. این ویروس همیشه موجب بروز علائم نمی‌شود اما اگر علائمی وجود داشته باشد ممکن است به اشکال مختلف خود را نشان دهد. علائم ویروس تبخال نوع 1 شامل:

 • تاول‌های کوچک و پر از مایع در اطراف دهان
 • احساس گزگز یا سوزش اطراف دهان و بینی
 • تب
 • گلودرد
 • تورم غدد لنفاوی ناحیه گردن

علائم ویروس تبخال نوع 2:

 • تاول‌های کوچک یا زخم‌های سرباز در ناحیه تناسلی
 • احساس گزگز یا سوزش در ناحیه تناسلی
 • ترشح غیرطبیعی واژن
 • تب
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • درد در حین ادرار

حتی عدم وجود علائم هم نمیتواند صحت و درستی آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد. از آن‌جایی که این آزمایش برای بررسی آنتی بادی علیه ویروس تبخال انجام می‌شود حتی زمانی‌که عفونت موجب شیوع تبخال تناسلی نشده باشد این آزمایش قابل اجرا است. اگر تا به حال سابقه ابتلا به چنین بیماری را داشتید چه بیماری شیوع یافته باشد چه خیر تا آخر عمر آنتی بادی ویروس هرپس در خون شما وجود خواهد داشت.

آزمایش خون آنتی‌بادی‌های ویروس هرپس سیمپلکس چگونه انجام میشود؟ 

آزمایش خون تشخیص آنتی‌بادی‌های علیه ویروس هرپس با گرفتن مقداری از خون بیمار به عنوان نمونه صورت میگیرد. پزشک به روش فوق نمونه خون را تهیه می‌کند:

ابتدا ناحیه موردنظر را با ماده ضدعونی کننده تمیز و ضدعفونی می‌کند. سپس یک نوارکشی را به بالای بازوی بیمار محکم می‌بندد تا رگ‌های خونی بیرون بزند.

 • بعد از پیداشدن رگ، سوزن را به‌آرامی به داخل رگ تزریق می‌کند. در بسیاری از موارد، معمولا از رگ داخل آرنج برای گرفتن نمونه خون استفاده می‌شود. در نوزادان و بچه‌های کوچکتر، ممکن است برای سوراخ کردن پوست از ابزار تیز پزشکی موسوم به لانست استفاده شود.
 • خون، داخل لوله کوچک یا مخزن متصل به انتهای سوزن جمع‌آوری می‌شود.
 • بعد از کشیدن خون کافی، سوزن را از پوست بیرون کشیده و برای جلوگیری از خونریزی محل سوراخ سوزن را با پنبه یا چسب می‌پوشاند.
 • سپس خون را داخل نوار آزمایش یا لوله‌های کوچک معروف به پیپیت جمع‌آوری می‌کنند.
 • درصورت خونریزی ممکن است ناحیه تزریق سوزن پانسمان شود.
 • سپس نمونه خون به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا وجود آنتی بادی علیه ویروس تبخال بررسی شود.

خطرات آزمایش خون آنتی‌بادی‌های ویروس هرپس سیمپلکس کدامند؟ 

این نوع آزمایش خون خطر خاصی را برای بیمار ندارد. ممکن است برخی از بیماران در اطراف ناحیه تزریق سوزن، دچار تورم، درد و کبودی شوند. در موارد نادر، ناحیه تزریق عفونی می‌شود.

نتایج آزمایش چگونه تفسیر می‌شوند؟ 

منفی بودن جواب تست بیانگر حالت طبیعی و نرمال است و بدین معنا است که شما هرگز به ویروس تبخال تناسلی آلوده نبودید. البته اگر ظرف چند ماه گذشته به این ویروس مبتلا شده باشید این احتمال وجود دارد که نتیجه آزمایش شما منفی شود. این مورد در نتایج آزمایش به منفی کاذب معروف است.

بدن معمولا 12 تا 16 هفته بعد از مواجهه با آنتی بادی‌های علیه ویروس به این بیماری مبتلا می‌شود بنابراین اگر ظرف این مدت اقدام به آزمایش کنید علی‌رغم مبتلا بودن امکان دارد که نتیجه آزمایش منفی کاذب باشد.

علاوه‌بر این باید بدانید که بدن می‌تواند علیه ویروس تبخال نوع 1 و 2 دو نوع آنتی بادی به نامهای IgMو IgG تولید کند.  IgM، آنتی بادی است که درابتدا ساخته می‌شود و معمولا نشان‌دهنده عفونت موجود یا حاد است اما با این وجود ممکن است همیشه صحت نداشته باشد.

IgG آنتی بادی است که بعد از IgM تولید می‌شود و معمولا تا آخر عمر در جریان خون باقی می‌ماند. وجود IgG به معنای عفونت نیست بلکه فقط بدین معناست که شما در یک برهه از زندگی درمعرض ویروس هرپس سیمپلکس بودید.

مثبت بودن نتیجه آزمایش ویروس تبخال نوع 1 و 2 دلالت بر این دارد که شما درگذشته به یکی از ویروس‌ها آلوده شدید. نتایج آزمایش این امکان را فراهم می‌کند  تا پزشک بتواند 2 نوع ویروس را از هم متمایز کند . این مورد همیشه از طریق معاینه چشمی زخم‌ها امکان‌پذیر نیست. با توجه به جواب آزمایش، پزشک و بیمار می‌توانند درمورد روش‌های درمان بیماری و راه‌های پیشگیری از گسترش عفونت ویروس هرپس با یکدیگر گفتگو کنند.

تست نمونه‌برداری 

نمونه‌بردای از پوست، پوسته و مایع زخم با کمک گوش پاک کرن بهترین روشی است که پزشک می‌تواند برای تشخیص ویروس تبخال تناسلی بکار ‌ببرد. نمونه جمع‌آوری شده با بکارگیری تست کشت ویروس یا تست تحریک اسید نوکلئیک (NAT) آزمایش می‌شود. کشت ویروسی نوعی آزمایش است که اجازه می‌دهد تا ویروس‌ در محیط آزمایشگاه رشد کند. تست تحریک اسید نوکلئیک مواد ژنتیکی ویروس موجود در نمونه را آزمایش می‌کند. تنها با وجود ویروس در زخم نتیجه این آزمایش‌ها مثبت خواهد ‌شد .

تشخیص تبخال تناسلی در نوزادان 

تشخیص ویروس تبخال در نوزادان کار دشواری است. معمولا نوزادان برای عفونت تبخال تناسلی غربالگری نمی‌شوند. علائمی نظیر وجود زخم در اطراف دهان و چشم می‌تواند نشانه مشکل و زنگ هشداری باشد برای مراقبین. این موضوع می‌تواند انجام تست تشخیصی را الزامی کند. تست تشخیصی می‌تواند با بکارگیری نمونه جمع آوری شده انجام شود. اما با این وجود عفونت‌های تبخال بسیار پیچیده در نوزادان نظیر آنسفالیت (عفونت مغز) مستلزم آزمایشهای ویژه ازجمله پونکسیون کمری یا نمونه‌گیری مایع مغزی نخاعی هستند.

تشخیصهای متفاوت 

شرایط دیگری هم وجود دارد که ممکن است با زخم‌های سرد یا تبخال تناسلی اشتباه گرفته شوند. معمولا این بیماریها از طریق معاینه پزشکی یا تستهای آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند.

آفت دهان: این نوع زخمها معمولا قرمز رنگ و متورم هستند و قسمت میانی آن سفیدرنگ و دردناک است. این نوع زخمها که ناشی از تروما یا آسیب در دهان هستند ممکن است در دهان تشکیل شوند. حس دردناک اولیه افت دهان و زخمهای سرد مشابه یکدیگر است اما شکل زخم‌ها متفاوت است. وجود آفتهای دهانی موجب مثبت شدن نتیجه آزمایش ویروس هرپس سیمپلکس نمیشوند.

سیفیلیس: نوعی بیماری مقاربتی است که موجب شکل‌گیری زخمهای دردناک در ناحیه تناسلی می‌شود. ممکن است این بیماری نیز با تبخال تناسلی اشتباه گرفته شود. شاید پزشک بتواند با معاینه چشمی زخم، نوع آن را تشخیص دهد. درصورت ابتلا به بیماری سیفیلیس، مثبت بودن جواب آزمایش خون حاکی از آن است که بدن بیمار به باکتری ترپونما پالیدوم آلوده شده است. این باکتری موجب عفونت سیفیلیس میشود. این درحالی است که اگر جواب آزمایش ویروس تبخال مثبت باشد تبخال تناسلی می‌تواند علت زخمهای تناسلی باشد.

واکنش به دارو: داروها می‌توانند موجب آلرژی و حساسیت‌های دارویی شوند. این عارضه ممکن است به شکل جوش خود را نشان دهد. چنین ناهنجاری معمولا در ناحیه تناسلی خیلی شایع نیست. اما بروز جوش یا ضایعات پوستی ناشی از حساسیت به داروها در اطراف دهان و لبها غیرممکن  نیست.

سرطان/ مستعد سرطان: زخمهای داخل یا اطراف ناحیه تناسلی می‌توانند نشانه سرطان باشند. ظاهر زخمهای سرطانی یا مستعد سرطان به گونه‌ای است که فاقد تاول های کوچکی هستند که اغلب در تبخال تناسلی مشاهده می‌شود. اما اگر پزشک مجبور است که این نوع زخمها را از تبخال تناسلی متمایز کند ممکن است به سراغ روش بیوپسی سوزنی ( نمونه گیری از زخم) برود تا بتواند با بررسی دو شرایط فوق در زیر میکروسکوپ زخم‌ها را از هم تشخیص دهد.

پیشگیری از گسترش عفونت‌های هرپس سیمپلکس

باوجود اینکه درمانی برای بیماری تبخال تناسلی نیست اما برای پیشگیری از ابتلا به عفونت یا انتقال آن به فرد دیگر میتوان برخی از اقدامات لازم و ضروری  را انجام داد. اگر درمعرض شیوع بیماری تبخال تناسلی هستید برخی از مراحل پیشگیرانه که باید رعایت کنید عبارتند از:

 • ممانعت از تماس فیزیکی مستقیم با افراد دیگر
 • از اشتراک گذاری وسایلی نظیر فنجان، حوله، ظروف، لباس، لوازم ارایشی و بالم یا چرب لب که ممکن است موجب انتقال ویروس شود باید خودداری کرد.
 • برای کاهش تماس با زخم‌ها باید دستها را کاملا شست و سپس با گوش پاک کن دارو را استعمال نمود.

اگر فردی علائم آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس را نداشته باشد اما نتیجه آزمایش او مثبت باشد باید حتما در مقاربت جنسی از کاندوم استفاده کند. اما حتی هنگام استفاده از کاندوم نیز ممکن است ویورس از ناحیه دیگر پوست که پوشیده نشده به فرد مقابل منتقل شود. زنان باردار و آلوده به ویروسhsv، ممکن است برای پیشگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن نوزاد بدنیا نیامده مجور باشند برخی داروها را مصرف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *