تست تشخیص چربی خون و تشخیص میزان کلسترول نرمال در جواب آزمایش

آزمایش چربی خون

کلسترول ماده‌ای (استروئیدی) است که برای حیات انسان‌ها ضروری است. این ماده غشای سلول‌ها را در تمام اندام و بافت‌های بدن شکل می‌دهد. از این ماده برای ساختن ‌هورمون‌ها استفاده می‌شود که برای تولید، رشد و بازسازی بدن ضروری است. این ماده اسیدهای صفراوی را نیز شکل می‌دهند که برای جذب مواد مغذی از خوراکی‌ها ضروری است. تست کلسترول، کل کلسترولی  که توسط در جریان خون توسط لیپوپروتئین‌ها جابجا می‌شود را اندازه گیری می‌کند.مقدار کمی از کلسترول در خون جریان دارد، در اجزای پیچیده‌ای به نام لیپوپروتئین. هر جزء حاوی ترکیبی از پروتئین، کلسترول، تری‌گلیسرید و مولکول‌های فسفولیپید و اجزائی است که بر طبق غلظت خود به چند دسته تقسیم می‌شوند، از جمله لیپوپروتئین‌های با غلظت بالا (HDL)، لیپوپروتئین‌های با غلظت کم (LDL) و لیپوپروتئین‌های با غلظت بسیار کم (VLDL). ذرات HDL-C گاهی اوقات با نام کلسترول “خوب” نیز خوانده می‌شود، کلسترول اضافی را برای دفع از بدن حمل می‌کنند و ذرات LDL-C، که به نام کلسترول “بد” نیز شناخته می‌شود، کلسترول را در بافت‌ها و اندام‌های بدن رسوب می‌کند.

چرا نظارت بر سطح کلسترول به این اندازه اهمیت دارد؟


نظارت و حفظ میزان متعادلی از کلسترول برای سالم ماندن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. بدن کلسترولی را که برای کار کردن مناسب بدن به آن نیاز دارد خودش تولید می‌کند، ولی منبع بخشی از کلسترول در رژیم غذایی شماست. اگر شخصی زمینه ارثی کلسترول بالا داشت باشد یا به اندازه زیاد از غذاهایی استفاده کند که سرشار از چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس اشباع نشده (چربی‌های ترانس) باشد، در این صورت سطح کلسترول در خون این شخص می‌تواند افزایش یافته و تأثیری منفی بر سلامت شخص بگذارد. کلسترول اضافی در خون می‌تواند در پلاک‌هایی در دیواره عروقی خونی انباشته شود. پلاک‌ها دریچه عروق را تنگ یا نهایتاً مسدود خواهند کرد که موجب سفت شدن سرخرگ‌ها خواهد شد، (تصلب شریان) و افزایش احتمال بیماری‌های گوناگون، از جمله بیماری قلبی و سکته را در پی خواهد داشت.

آیا تست کلسترول به تنهایی استفاده می‌شود؟


تست هم برای کسترول کل هم به تنهایی و به عنوان بخشی از نمودار چربی استفاده می‌شود تا به پیش‌بینی خطر ابتلای شخص به بیماری قلبی و در صورت وجود خطر مرزی یا بالا، به تصمیم‌گیری درباره درمان مورد نیاز کمک کند. بعنوان بخشی از نمودار چربی (که شامل تست‌های دیگری نیز برای اندازه‌گیری کلسترول لیپوپروتئین با غلظت بالا (HDL-C)، کلسترول لیپوپروتئین با غلظت کم (LDL-C) و تری گلیسیرید می‌باشد)، می‌توان از این تست، بعد از آغاز شدن درمان، برای اثربخش بودن این درمان استفاده کرد.از آنجایی که کلسترول بالای خون با سفت شدن سرخرگ‌ها (تصلب شریان)، بیماری قلبی و افزایش احتمال خطر مرگ ناشی از حمله قلبی، همراه است، تست کلسترول به  عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت‌های پیشگیرانه در نظر گرفته می‌شود.نتایج تست کلسترول و سایر عناصر در نمودار چربی، به همراه سایر عوامل خطر شناخته شده برای بیماری‌ قلبی استفاده می‌شوند تا برای بیمار طرح درمان و پیگیری تهیه شود. گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل تغییرات در شیوه زندگی همچون رژیم غذایی یا برنامه تمرینی یا مصرف داروهای پایین آورنده چربی همچون استاتین‌ها باشد.

آیا برای تست کلسترول نیاز به گرفتن نمونه خون است؟


در طی این فرآیند یک نمونه خون از رگ بازوی شما گرفته خواهد شد. به این منظور، یک شریان بند (یک نوار الاستیکی) بالاتر از آرنج روی بازوی شما بسته می‌شود. سپس یک سرنگ به داخل رگ بازویی نزدیک آرنج وارد می‌شود. وقتی که سرنگ بطور کامل وارد شد، مقدار کمی از خون کشیده شده و داخل یک شیشه نمونه یا سرنگ جمع‌آوری می‌شود. پس از جمع آوری خون، سرنگ از رگ بیرون کشیده شده و شریان بند نیز از دور بازوی شما باز می‌شود. یک تکه پنبه روی محل سوزن فشرده می‌شود تا مانع از هرگونه خونریزی شود. یک چسب زخم روی پنبه زده می‌شود تا از نشت خون در ناحیه نمونه گیری جلوگیری شود.

گرفتن نمونه خون چه مدت طول می‌کشد؟

گرفتن آزمایشات خون معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

آیا آزمایش کلسترول درد دارد؟

گرفتن نمونه خون شاید کمی احساس ناراحتی برای شما داشته باشد. البته برخی از افراد برای گرفتن نمونه خون اضطراب دارند و این اضطراب می‌تواند درد ناشی از فرآیند را تشدید کند.

چنین آزمایشی چه وقت تجویز می‌شود؟


این نوع آزمایش برای موارد زیر استفاده می‌شود:

بزرگسالان

تست کلسترول معمولاً بعنوان یک آزمایش غربالگری حداقل هر چهار تا شش سال برای بزرگسالانی که در معرض خطر بیماری قلبی قرار ندارند، تجویز می‌شود. این آزمایش معمولاً بهمراه یک معاینه فیزیکی روتین انجام می‌شود.برای اشخاصی که یک یا چند مورد از فاکتورهای خطر را همچون بیماری قلبی دارند، کلسترول در مقاطع زمانی کوتاه‌تری (مثلاً چند بار در سال) انجام می‌شود. فاکتورهای خطر متداول عبارتند از:

 • استعمال دخانیات
 • داشتن اضافه وزن یا ابتلا به چاقی
 • داشتن یک رژیم غذایی ناسالم
 • از لحاظ جسمانی غیرفعال بودن (به اندازه کافی ورزش نکردن)
 • سن (مردان با 45 سال سن یا بالاتر یا زنان با 55 سال سن یا بالاتر)
 • ابتلا به فشار خون بالا (بیماری فشار خون) یا استفاده از داروهای فشار خون
 • سابقه خانوادگی از بیماری قلبی زودرس (بیماری قلبی در یکی از اقوام نزدیک – مردان نسبتاً کمتر از 55 سال یا زنان نسبتاً کمتر از 65 سال)
 • ابتلا به بیماری قلبی یا داشتن تجربه حمله قلبی
 • ابتلا به دیابت یا پیش دیابت

جوانی

غربالگری برای کلسترول بالا بعنوان بخشی از نمودار چربی برای کودکان و جوانان نیز توصیه می‌شود. این آزمایشات باید یک بار میان سنین 9 و 11 سال و یک بار نیز در سنین 17 و 21 سال انجام شوند. برای کودکان و نوجوانانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی در بزرگسالی مبتلا هستند، غربالگری برای نمودار چربی زودتر و با تعداد دفعات بیشتر توصیه می‌شود. برخی از عوامل خطر در کودکان و نوجوانان مشابه عوامل خطر در بزرگسالان بوده و عبارتند از داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا بیماری‌هایی همچون دیابت، فشار خون بالا یا سنگین وزنی. وقتی که شاخص توده بدنی (BMI) یک نوجوان بر حسب درصد هشتاد و پنجم یا بالاتر باشد، تست کلسترول توصیه می‌شود. برای نوجوانان چاق (آنهایی که برحسب درصد نود و پنجم یا بالاتر دارند)، ممکن است توصیه شود که هر دو سال تست‌های آزمایشگاهی را انجام دهند.کودکان که در معرض خطر بالا قرار دارند باید اولین تست کلسترول خود را بین سنین 2 و 8 سالگی بدهند، طبق نظر آکادمی متخصصین اطفال آمریکا. کودکان 2 ساله یا کوچکتر، شاید خیلی جوان‌تر از آن باشند که بتوان تستی روی آنها انجام داد. اگر نتایج اولیه نگران کننده نباشند، تست ناشتا را برای در هر سه الی پنج سال مجدداً انجام داد.

نظارت

بعنوان بخشی از نمودار چربی، تست کلسترول کل خون احتملاً در فواصل زمانی بخصوصی تجویز می‌شود تا میزان موفقیت تغییرات در شیوه زندگی برای پایین آوردن چربی، همچون تغییر در رژیم غذایی و ورزش، ارزیابی شده یا اثربخشی دارو درمانی همچون استاتین‌ها سنجیده شود. بزرگسالانی که از استاتین‌ها استفاده‌ می‌کنند، باید 4 الی 12 هفته بعد از شروع درمان نمودار چربی خون ناشتای خود را آزمایش کنند و سپس بعد از آن هر 3 الی 12 ماه آزمایش را تکرار کنند تا از اثربخشی دارو مطمئن شوند.

معنی نتیجه آزمایش چیست؟


معنی نتیجه آزمایش چیست؟

به طور کلی، سطح سالم چربی به حفظ سلامت قلب و پایین آوردن خطر حمله قلبی یا سکته کمک می‌کند. متخصص مراقبت های بهداشتی، نتایج تست کلسترول و سایر اجزای نمودار چربی و همچنین سایر عوامل خطر را در نظر می‌گیرد تا بتواند خطر ابتلای بیمار را برای به بیماری قلبی، در صورت لزوم، ضرورت درمان و نوع درمان مناسب برای کاهش خطر فرد را تعیین کند.

برای بزرگسالان

برای بزرگسالان، در یک زمینه عادی، آزمایش برای غربالگری خطر به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • مطلوب: کلسترول کمتر از 200mg/dL (5.18 mmol/L( مطلوب در نظر گرفته می‌شود و احتمال پایین ابتلا به بیماری قلبی را نشان می‌دهد.
 • مرزی: کلسترول میان 200 تا 239 mg/dL (5.18 to 6.18 mmol/L) متوسط یا مرزی در نظر گرفته می‌شود. اگر تست کلسترول توسط خودش انجام شود، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شاید تصمیم به تجویز یک نمودار چربی بگیرد تا ببنید که میزان بالای کلسترول ناشی از بالا بودن میان کلسترول بد خون است (LDL-C) یا کلسترول خوب خون (HDL-C). بسته به نتایج نمودار چربی (و هر یک از فاکتورهای خطر دیگر) پزشک می‌تواند در مورد ضرورت درمان از جمله تغییراتی در شیوه زندگی، تصمیم بگیرد.
 • خطر بالا: کلسترول بیشتر از 240 mg/dL (6.22 mmol/L) نشان دهنده خطر بالا است. متخصصین مراقبت‌های بهداشتی احتمالا یک نمودار چربی تجویز کند (همچنین دیگر آزمایش‌ها) تا بتواند دلیل کلسترول بالا را تعیین کند. وقتی که دلیل بیماری مشخص شد، یک درمان مناسب تجویز می‌شود.

برای کودکان و نوجوانان

 • کلسترول کمتر از 170 mg/dL (4.40 mmol/L) قابل قبول است.
 • نتیجه میان 170-199 mg/dL (4.40-5.16 mmol/L) خطر مرزی است.
 • کلسترول بیشتر از 200 mg/dL (5/17 mmol/L) نشان دهنده خطر بالا است.

برای جوانان

 • کلسترول کمتر از 190 mg/dL (4/92 mmol/L) قابل قبول است.
 • نتیجه میان 190-224 mg/dL (4/92-5/80 mmol/L) خطر مرزی است.
 • کلسترول بیشتر از یا مساوی 225 mg/dL (5.82 mmol/L) بالاست.

در زمینه درمانی، از آزمایش استفاده می‌شود تا مشخص شود که آیا کاهش کلسترول ناشی از مصرف داروست یا خیر. ارزش هدف معمولاً بر اساس LDL-C و بر طبق ATP III می‌باشد.

آیا مسئله دیگری هست که باید دانست؟


کلسترول خون باید هنگامی ارزیابی شود که شخص بیمار نیست. کلسترول خون معمولاً در هنگام بیماری حاد، پایین است، برای مثال بلافاصله بعد از حمله قلبی یا در حین استرس (مثلاً بخاطر جراحی یا تصادف). حداقل شش هفته باید پس از هر نوع بیماری برای اندازه‌گیری کلسترول صبر کرد.میان متخصصین بحث‌هایی وجود دارد که آیا پایین بودن بیش از حد کلسترول مضر است یا خیر. کلسترول پایین (کمتر از 100 mg/dL (2.59 mmol/L)) معمولاً هنگامی مشاهده می‌شود که یک مشکلی همچون سوءتغذیه، بیماری کبد یا سرطان وجود داشته باشد. هرچند هیچ نشانه‌ای مبنی بر مشکل زا بودن کلسترول پایین وجود ندارد. کلسترول معمولاً در دوران بارداری بالاست. زنان باید حداقل شش هفته پس از زایمان برای اندازه‌گیری کلسترول صبر کنند. گفته شده برخی داروها نیز میزان کلسترول خون را افزایش می‌دهند از جمله استروئید آنابولیک، بتا بلاکرها، اپی نفرین، داروهای جلوگیری از بارداری خوراکی و ویتامین D.

علل کلسترول بالا چیست؟


کلسترول بالا می‌تواند ناشی از بیماری‌های ارثی یا ناشی از رژیم‌های غذایی‌ باشد که مملو از چربی‌های اشباع هستند. برای اکثر افراد، کلسترول بالا می‌تواند ناشی از ترکیبی از رژیم غذایی سرشار از چربی‌های ترانس و اشباع و زمینه ارثی باشد.

آیا باید پیش از آزمایش کلسترول ناشتا بود؟


بله، ناشتا بودن باعث تفسیر صحیح میزان چربی خون می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند که باعث 14 ساعت پیش از  گرفتن نمونه خون هیچ چیزی خورده و نوشیده نشود (بجز آب).

 آیا می‌توان پس از آزمایش کلسترول چیزی خورد؟


پس از انجام آزمایش خون می‌توان رژیم غذایی را از سر گرفت. پزشک متخصص در مورد از سر گیری مصرف هر نوع دارویی که پیش از آزمایش خون مصرف می‌کردید، دستورالعمل‌هایی را برای شما تجویز می‌کند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *