روشهای تشخیص بارداری با تستهای نواری خانگی،آزمایش ادرار و سونوگرافی

تست بارداری

یکی از سوالات رایج در میان زوج‌هایی که قصد بارداری دارند این است که سریعترین زمانی که می‌توان تشخیص داد که باردار هستیم چه موقعی است؟ بارداری را می‌توان با استفاده از نشانه‌هایی مانند به تعویق افتادن زمان عادت ماهانه، بروز علائم معمول بارداری، لک بینی و در نهایت با استفاده از انجام تست‌های بارداری تشخیص داد. سوال دیگر این است که چقدر باید صبر کنید تا از تست‌های قابل انجام در خانه برای تشخیص بارداری استفاده کنید؟ و چه زمانی نتایج به دست آمده از تست‌ها قابل اطمینان خواهد بود؟ در ادامه برخی از تست‌هایی که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید بارداری خود را چک کنید ذکر شده است:

تست‌های بارداری


تست های بارداریتست‌های باداری میزان هورمون HCG ( هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی) را در بدن شما مورد بررسی قرار می‌دهد تا مشخص کند شما باردار هستید یا خیر. زودترین زمانی که این تست‌ها بتوانند بارداری شما را تشخیص دهند، بستگی به این دارد که تست بتواند هورمون HCG بدن شما را اندازه گیری کند.

میزان هورمون HCG را می‌توان در خون و یا ادرار شما اندازه گیری کرد که معمولا ۹ روز ( حد متوسط بین ۶ تا ۱۲ روز) بعد از انجام لقاح قابل انجام است. بعضی از بیبی چک‌ها می‌توانند میزان هورمون HCG موجود در بدن شما را ۴ روز قبل از عادت ماهانه‌ی بعدی شما اندازه گیری کرده و نتیجه‌ی بارداری را مشخص کنند. دقیق بودن نتیجه و وضعیتی که بیبی چک اعلام میکند به طول مدت فاز لوتئال و سرعت تشکیل جنین بستگی خواهد داشت. کمترین مقدار HCG قابل تشخیص در آزمایش کمی خون ۱  mIU/mL است در حالیکه کمترین مقدار قابل تشخیص در بیبی چک، بسته به برند بیبی چک استفاده شده، بین ۲۰ تا ۱۰۰ mIU/mL ، خواهد بود.

چند نوع تست بارداری وجود دارد؟


تست‌های بارداری که میزان HCG بدن را بررسی می‌کنند دو دسته هستند:

تست‌های ادرار یا بیبی چک:

بیبی چک‌ها در منزل و یا مطب پزشک قابل استفاده هستند.

آزمایش خون:

این نوع آزمایش‌های بارداری فقط در مطب پزشک قابل انجام خواهند بود. مدت زمان مورد نیاز برای مشاهده ی نتیجه در این آزمایش‌ها بیشتر از بیبی چک‌ها است اما آزمایش خون معمولا می‌تواند زودتر از بیبی چک بارداری را تشخیص دهد.( تقریبا ۱۰ روز بعد از بسته شدن نطفه، که این زمان در بیبی چک‌ها ۲ هفته یا بیشتر خواهد بود). پزشک شما برای تشخیص بارداری از یکی از انواع آزمایش خون و یا در بعضی شرایط، از هر دو نوع آزمایش خون برای تشخیص بارداری شما استفاده خواهد کرد:

آزمایش خون کمی

( که با نام تست بتا HCG نیز شناخته می‌شود) این تست مقدار دقیق HCG موجود در خون شما را اندازه گیری می‌کند. این تست می‌تواند کمترین مقدار HCG را نیز بررسی کند. علاوه بر این، با استفاده از این تست می‌توان فهمید که چند هفته از بارداری شما می‌گذرد.

آزمایش خون کیفی

این تست به شما نشان می‌دهد که آیا هورمون‌های بارداری در بدن شما وجود دارند یا خیر. میزان دقت آزمایش خون کیفی به اندازه‌ی تست‌های ادرار یا بیبی چک است.

قانون دوبرابر شدن

قانون دوبرابر شدنپزشک همچنین می‌تواند سطح hcg در سرم را با استفاده از یک تست خون اندازه گیری کند. برای این امر دو نمونه‌ی خون لازم خواهد بود که نمونه گیری‌ها معمولا با فاصله‌ی ۲ تا ۳ روز انجام خواهد شد. با استفاده از این روش افزایش سطح hcg به راحتی قابل بررسی و اندازه گیری خواهد بود.

 • اگر سطح اولیه hcg ۱۲۰۰ mIU/mL باشد، بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت مقدار آن دو برابر خواهد شد. با این حال اگر میزان افزایش سطح HCG در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد هنوز وضعیت نرمال خواهد بود و با استفاده از آن می‌توان تشخیص داد که اولین زمانی که می‌توان بارداری را تشخیص داد چه زمانی است.
 • اگر سطح HCG بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ mIU/mL باشد، ۷۲ تا ۹۶ ساعت برای دو برابر شدن آن زمان لازم خواهد بود.
 • HCG بالای ۶۰۰۰ mIU/mL معمولا بیش از ۴ روز زمان لازم خواهد داشت تا دو برابر شود.

اگر سطح HCG به درستی افزایش پیدا نکند نشان دهنده‌ی این است که وضعیت بارداری به صورت صحیح پیش نمی‌رود و یا احتمال سقط و یا حاملگی خارج از رحم وجود خواهد داشت.

بعد از سقط جنین سطح HCG کاهش پیدا کرده و به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

همچنین همان طور که گفته شد اگر سطح  HCG به حالت نرمال دو برابر نشود احتمال حاملگی خارج از رحم وجود خواهد داشت، در این شرایط معمولا سطح HCG در مواقعی افزایش و در مواقع دیگر کاهش می‌یابد.

اولتراسونوگرافی

اولتراسونوگرافیبا استفاده از سونوگرافی، اولین نشانه‌های بارداری با استفاده از مشاهده‌ی ساک حاملگی (کیسه‌ی حاملگی) و یا با مشاهده‌ی جنین مشخص خواهد شد. اگر حاملگی از ۶-۸ هفته عبور کرده باشد،معمولا سونوگرافی اطلاعات بیشتری در اختیار پزشک خواهد گذاشت. در کل بعد از گذشت ۲۵ روز از بارداری، با استفاده از سونوگرافی واژینال می‌توان بارداری را تایید کرد. ( سونوگرافی واژینال زمانی انجام می‌شود که سطح HCG بیش از ۱۵۰۰ تشخیص داده شود)

اگر بیبی چک نشان دهد که شما باردار هستید، باید چه کاری انجام دهید؟


اگر بیبی چک نشان دهنده‌ی بارداری شما باشد، باید با پزشک خود تماس گرفته و زمانی را برای معاینه مشخص کنید. پزشک با استفاده از آزمایش خون به شما خواهد گفت که شما به طور قطع باردار هستید یا خیر. هر چه سریعتر شما نزد پزشک بروید و از بارداری خود اطلاع پیدا کنید به این معناست که سریعتر می‌توانید مراقبت‌های بارداری را شروع کنید و از سلامت کودک خود مطئن شوید.

اگر بیبی چک نشان دهنده‌ی عدم بارداری باشد، آیا باز هم امکان بارداری شما وجود دارد؟


بله. احتمال اینکه شما باردار باشید هنوز هم وجود دارد. اینکه شما باردار باشید اما بیبی چک نتیجه‌ی منفی به شما دهد وجود خواهد داشت. صحت تست‌های بیبی چک در خانم‌ها بسته به شرایط شان متغیر خواهد بود. این موضوع بستگی به عوامل زیر دارد:

 • زمان تخمک گذاری خانم‌ها در سیکل ماهانه‌شان با یکدیگر متفاوت است.
 • بارور شدن تخمک‌ها در رحم در هر خانم ممکن است در زمان متفاوتی انجام شود.
 • در بعضی موارد نتیجه‌ی منفی بیبی چک به این دلیل است که خانم‌ها بیبی چک را خیلی زود استفاده می‌کنند. در این شرایط بیبی چک به شما نتیجه‌ی منفی می‌دهد در حالیکه شما باردار هستید.
 • مشکلاتی که در بارداری وجود دارد می‌تواند بر میزان HCG موجود در ادرار تاثیر گذار باشد.

اگر نتیجه‌ی بیب چک شما منفی بود باید چند روز صبر کنید و دوباره تست را انجام دهید. سطح HCG باید هر ۴۸ ساعت دوبرابر شود. اگر بازهم بیبی چک عدم بارداری را نشان داد، اما خودتان احساس می‌کنید که باردار هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر بیبی چک به صورتی باشد که نتوانید تشخیص دهید که نتیجه مثبت است یا خیر، چه باید کنید؟


در بعضی موارد تشخیص نتیجه‌ي مثبت و منفی بیبی چک امر دشواری خواهد بود. خط روی بیبی چک ممکن است کم‌ رنگ و محو باشد و یا ممکن است شما ندانید که چه میزان از ادرار شما برای تست لازم خواهد بود. اگر خطوط روی بیب چک را می‌بینید اصلا مهم نیست که خطوط کم رنگ باشند، احتمال بارداری شما وجود دارد. کم رنگی خطوط موجود روی بیبی چک نشان می‌دهد که شما خیلی زود تست را انجام داده‌اید و سطح HCG در ادرار شما کم بوده است.

علاوه بر این بیبی چک‌ها خطوط کنترل نیز دارند که به شما نشان می‌دهد که تست را به درستی انجام داده‌اید یا خیر. اگر خط کنترل بیبی چک سفید بود، شما تست را به درستی انجام نداده‌اید و باید دوباره آن را تکرار کنید.

در هنگام خرید بیبی چک به چه مواردی باید توجه کنید؟


 • هزینه: بیبی چک‌ها انواع مختلفی دارند. در اکثر داروخانه‌ها بیبی چک بدون احتیاج به نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد. قیمت بیبی چک‌ها به برند آن‌ها و تعداد تست‌های موجود در جعبه‌ی آن بستگی دارد.
 • دقت: در بیشتر موارد، به محض عقب افتادن زمان عادت ماهانه شما می‌توانید بیبی چک را استفاده کنید. امروزه، بعضی از بیبی چک‌ها که قیمت بیشتری نیز دارند، ۴ یا ۵ روز قبل از زمان پریود نیز قابل استفاده هستند. با این حال قطعی‌ترین نتیجه را بعد از به تاخیر افتادن عادت ماهانه می‌توانید مشاهده کنید.

نحوه‌ی استفاده از بیبی چک چگونه است؟


تمام بیبی چک‌ها دارای دستور مصرف و راهنمای استفاده هستند. نحوه‌ استفاده از بیبی چک با توجه به برند آن می‌تواند متفاوت باشد:

 • روی نوار تست ادارار کنید
 • ادرار خود را در یک لیوان جمع آوری کرده و نوار تست را داخل آن قرار دهید
 • ادرار خود را در یک لیوان جمع آوری کرده و با استفاده از قطره چکان، چند قطره از ادرار خود را برداشته و روی نوار تست بریزید.

برند‌های مختلف زمان متفاوتی را برای دریافت نتیجه به شما توصیه می‌کنند، با این حال در اکثر موارد نزدیک به ۲ دقیقه زمان لازم خواهد بود تا نتیجه مشخص شود. سپس با توجه به نوع بیبی چک استفاده شده ممکن است شما با یک خط و یا با نشانه‌ی مثبت و یا کلمات بارداری یا عدم بارداری مواجه شوید. وجود یک خط و یا وجود نشانه‌ی مثبت روی بیبی چک‌، بدون در نظر گرفتن کم‌رنگی و پررنگی آن، نشان دهنده‌ی بارداری شماست.

اکثر بیبی چک‌ها یک خط کنترل نیز روی صفحه‌ی نمایشگر نتیجه دارند. این خط نشان می‌دهد که ایا تست به درستی انجام شده است یا خیر. اگر خط و یا سمبل کنترل بیبی چک ظاهر نشود، نشان می‌دهد که تست را به درستی انجام نداده‌اید.

در صورتی که سوالی راجع به نحوه‌ی استفاده از بیبی چک و یا نتیجه‌ی آن داشتید می‌توانید با شماره‌ی درج شده روی بسته‌ی بیبی چک تماس بگیرید.

میزان دقت و صحت بیبی چک چقدر است؟


دقت اکثر بیبی چک‌ها بیش از ۹۹ درصد است. با این حال دقت و صحت آن‌ها به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • نحوه‌ی استفاده‌ از بیبی چک: حتما تاریخ مصرف و انقضای بیبی چک را بررسی کرده و دستور استفاده از آن را مطالعه کنید. تا ۱۰ دقیقه بعد از انجام تست صبر کنید تا نتیجه به طور کامل روی صفحه‌ی نمایش ظاهر شود. تحقیقات نشان داده است که ۱۰ دقیقه صبر کردن برای بررسی نتیجه، صحیح ترین نتیجه را در پی خواهد داشت.
 • زمان استفاده از بیبی چک: مقدار هورمون بارداری HCG با گذشت زمان در ادرار شما افزایش خواهد یافت. هرچه زودتر بیبی چک را استفاده کنید، احتمال دقت و صحت نتیجه‌ی آن کاهش خواهد یافت. اکثر بیبی چک‌ها بعد از به تعویق افتادن زمان پریود می‌توانند بارداری را تشخیص دهند. علاوه بر این انجام این تست در صبح و در اولین دفعه‌ای که ادرار می‌کنید می‌تواند در دقت نتیجه گیری تاثیر گذار باشد.
 • شخصی که بیبی چک را استفاده می‌کند: زمان تخمک گذاری زنان در سیکل قاعدگی متفاوت می‌باشد. علاوه بر این ممکن است زمان بارور شدن تخمک‌ها در داخل رحم در افراد متفاوت باشد. بدن شما بعد از بارور شدن تخمک شروع به تولید هورمون HCG می‌کند. در بیش از ۱۰ درصد خانم‌ها، باروری تخمک‌ها تا یک روز بعد از به تعویق افتادن پریود، اتفاق نخواهد افتاد. این به این معناست که برای بعضی از خانم‌ها، بیبی چک‌ها اگر بعد از تاخیر زمان پریود استفاده شوند نتیجه‌ی دقیق‌تری را نشان خواهند داد.
 • برند بیبی چک: بعضی از بیبی چک‌ها حساس‌تر از دیگر برند‌های مشابه هستند. به همین دلیل، بعضی از برند‌ها در تشخیص سریع بارداری بهتر عمل می‌کنند. برای انتخاب بهترین برند حتما با دکتر داروخانه مشورت کنید.

اگر عادت ماهانه‌ی شما نامنظم است و شما نمی‌دانید که پریود بعدی شما چه زمانی خواهد بود، چه زمانی باید از بیبی چک استفاده کنید؟


اکثر بیبی چک‌ها بعد از به تعویق افتادن زمان پریود، دقیق ترین نتیجه را به شما خواهند داد. اما برای کسانی که عادت ماهانه‌های نامنظم دارند ممکن است این امر کمی دشوار تر باشد.

در صورتی که موارد زیر وجود داشته باشد شما عادت ماهانه‌ی نامنظم دارید:

 • فاصله‌ی زمانی بین دو عادت ماهانه کمتر از ۲۱ روز و یا بیش از ۳۳ روز باشد.
 • تعداد روزهایی که شما پریود هستید در هر ماه تغییر کند. برای مثال سیکل عادت ماهانه ی شما در یک ماه ۲۲ روز و در ماه بعدی ۳۳ روز باشد.

اگر شما عادت ماهانه‌های نامنظم دارید ۳۶ روز از شروع آخرین عادت ماهانه، و یا ۴ هفته بعد از آخرین رابطه‌ی جنسی را محاسبه کنید. در این زمان اگر شما باردار باشید، سطح HCG بدن شما به اندازه‌ای خواهد بود که بتوان بارداری را تشخیص داد.

اگر نتیجه‌ی بیبی چک منفی بود و شما احساس می‌کردید که باردار هستید، چند روز صبر کرده و تست را دوباره انجام دهید. و یا برای انجام آزمایش خون اقدام کنید.

آیا موادی وجود دارد که بر نتیجه‌ی بیبی چک تاثیر بگذارد؟


بله. اگر شما داروهایی را استفاده می‌کنید که در آنها HCG وجود داشته باشد، بر نتیجه‌ی بیبی چک و تست بارداری تاثیر خوهد گذاشت. نتیجه‌ی مثبت کاذب زمانی رخ می‌دهد که بیبی چک نتیجه‌ی مثبت داشته باشد اما شما باردار نباشید.

نمونه‌ای از دارو‌های تاثیر گذار بر نتیجه‌ی بارداری دارو‌هایی هستند که برای نابارری استفاده می‌شوند. اگر شما برای باردار شدن از دارو استفاده می‌کنید، باید برای انجام تست بارداری به پزشک مراجعه کنید.

اکثر داروها تاثیری بر نتیجه‌ی تست بارداری ندارند. این داروها شامل داروهایی که در دسترس همگان هستند نیز می‌شود مانند داروهای ضد بارداری و آنتی بیوتیک‌ها. علاوه بر این، الکل و مواد مخدر نیز تاثیری بر نتیجه‌ی بیبی چک نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *